От хилядолетия насам медът е популярен със своите лечебни свойства. Какво е неговото приложение обаче при отделните групи хора, еднакво полезен ли е за всички и кои групи е добре да подхождат с повишено внимание към консумацията на мед?
В тази статия ще ви разкажем малко повече за въвеждането на мед в диетата на децата.
Мед за деца – какво трябва да знаем?
Въпреки множеството си полезни качества, консумацията на мед при деца под 1 годинка е противопоказна според здравните организации.
Това се дължи на факта, че медът може да съдържа спори на бактерия, наречена Clostridium Botulinum, предизвикваща заболяването ботулизъм. Ботулизмът е остро инфекциозно заболяване, спадащо към групата на хранителните токсикоинфекции. Една от най-често срещаните форми на заболяването е именно кърмаческият ботулизъм, засягащ деца до 12-месечна възраст.
При тази възрастова група липсват необходимите защитни механизми, неутрализиращи попадналите в меда бактерии, тъй като имунната система и стомашно-чревният тракт и микрофлората в него все още не са напълно развити. Това позволява на C. Botulinum, попадайки в чревния тракт на децата, да се размножава и да произвежда невротоксин. Именно този токсин е отговорен за клиничната проява на заболяването.
Кога и как можем да въведем меда в диетата на децата?
Както с всяка друга храна, захранването с мед трябва да става постепенно и, както вече отбелязахме – задължително след като детето е навършило една годинка.
Може да започнете с ½ чаена лъжичка мед – разтворен във вода, добавен към кисело мляко или полят върху филийка. Желателно е да направите почивка от няколко дни преди отново да предложите мед.
Американската Педиатрична академия препоръчва включването на допълнителни захари и други подсладители в менюто на децата, включително мед, да се случи след 2-годишна възраст. Освен това, съветва количеството добавени захари да не надвишава 25 гр дневно, което се равнява приблизително на 6 чаени лъжички. Медът като естествен подсладител, съдържащ освен въглехидрати също така и витамини, минерали и антиоксиданти, е по-добрата алтернатива и може да се използва като заместител на захарта.
Нека не забравяме, че медът притежава научно-доказани лечебни и полезни свойства. Множеството приложения, които могат да допринесат за нашето здравословното състояние, са неуспорим факт. Медът е естествен и натурален лек, който може да послужи за лечение на кашлица, възпалено гърло, кожни проблеми и др.
Винаги съветваме задължително да се консултирате с Вашия педиатър преди въвеждането на мед и други пчелни продукти в диетата на Вашето дете.
Автор: Стефани Караиванова, Истински мед
Източници: Истински мед, онлайн книга “Кажи ДА на МЕДа”